Pasování na čtenáře 1. B

Celý rok se děti pilně učily poznávat písmenka, spojovaly je do slabik, z těch skládaly slova a nakonec ze slov tvořily a četly věty. Naučit se číst stálo prvňáčky hodně úsilí a někteří se s písmenky ještě trochu perou. To nic nemění na věci, že během svého prvního školního roku udělali prvňáčci velký pokrok. Za své snažení byli ve čtvrtek 22. června v městské knihovně náležitě odměněni – královnou všech čtenářů byli slavnostně pasováni na čtenáře.

Do knihovny přišli prvňáčci i jejich rodiče v slavnostní náladě. Děti nejdříve předvedly krátký program – recitovaly básničky, které se při objevování písmenek naučily, zazpívaly písničky a předvedly tanečky, které se naučily při hudební výchově. Každý také přečetl pár vět se slabikáře. Nervozita nebyla na dětech znát a všechny se se čtením popasovaly výborně. Za své pěvecké, taneční a čtenářské výkony sklidily od diváků veliký potlesk.

Potom se ke slovu dostala královna čtenářů. Děti před ní přednesly slavnostní slib, že budou dobrými čtenáři, budou chránit knihy a budou také usilovat o vše dobré, co je v knihách napsáno. Královna je svým mečem pasovala na čtenáře. Děti dostaly medaili, knihu, čtenářský glejt a poukázku, kterou mohou v knihovně vyměnit za čtenářskou legitimaci.

Bez dárku nezůstali ani rodiče. Prvňáci jim předali knihu Abeceda, kterou pro ně po celý školní rok sami vyráběli. Všem rodičům se knížky líbily a po skončení programu si ji společně s dětmi prohlíželi.

Přeji všem prvňáčkům, aby je čtení bavilo a aby se knihy staly součástí jejich životů.

třídní učitelka Radka Panská