Vlastivědná exkurze 5. ročníků

Víte, která planeta září na nebi jako jitřenka? Nebo co připomíná v Českých Budějovicích bludný kámen a jaká pověst se k němu váže? Naši páťáci už ano. V pondělí 30. října 2023 se totiž zúčastnili vlastivědné exkurze.

První část byla věnována dějinám. Procházeli jsme se po českobudějovickém náměstí a jeho přilehlými uličkami, zastavovali u významných staveb a mapovali společně dějiny. Dozvěděli jsme se tak například proč Přemysl Otakar II. zvolil zrovna tak strategické místo, k čemu původně sloužila Černá věž a Mlýnská stoka, kudy vedly původní hradby nebo kdo významně zasáhl do vzhledu náměstí. Poté se celá výprava přemístila do planetária, kde pro nás byl připraven interaktivní dvouhodinový program Náš vesmírný domov. Nejprve jsme pozornost věnovali Slunci, všem planetám i dalším uskupením, která se ve vesmíru vyskytují. Dozvěděli jsme se nejen důvody zabarvení některých planet či počty jejich měsíců, ale bylo nám i vysvětleno, proč komety za sebou „táhnou ohon“, jaký je rozdíl mezi meteorem a meteoritem nebo například která planeta Sluneční soustavy je nejteplejší. Následně jsme se zadívali na noční nebe nad námi. Ukazovali jsme si, kde najdeme jaká souhvězdí, jak na nebi poznáme hvězdy od planetek a také jak nám mohou hvězdy pomoci při orientaci venku.

Exkurze byla nabyta informacemi, které zvídavé hlavičky nenechaly klidné a vytvořily v nich mnoho otázek. Některé se podařilo zodpovědět na místě, na jiné bohužel nezbyl čas, proto si je někteří spolu s pěkným zážitkem přivezli s sebou domů. Většině páťáků se exkurze jistě líbila a již se nemohou dočkat, kam příště zase vyrazí.

 

předcházející

následující

Škola

ZÁKLADNÍ ŠKOLA SEZIMOVO ÚSTÍ, ŠKOLNÍ NÁMĚSTÍ 628, OKRES TÁBOR
Školní náměstí 628, 391 02 Sezimovo Ústí

IČO: 00582620
Bankovní spojení: 0704047309/0800
Datová schránka: 6nwmsbs

Tel.: 381 275 188
e-mail: info@zs2su.cz

Poslední příspěvky