Herzlich willkommen!

Herzlich willkommen! Welcome! Bienvenue! Benvenuti! Nebo zkrátka hezky česky „vítejte“. Přesně tato slova mohli kolemjdoucí zaslechnout ze švitořících úst téměř 60 žáků a 10 učitelů v sobotu 1. dubna 2023 v podvečer. Právě tento den začínal výměnný pobyt dětí ze sezimoústeckých základních škol a žáků školy ze švýcarského Thierachernu. Tato příjemná akce s partnerským městem Sezimova Ústí, trvající více než dvacet let, se po nepříjemné covidové pauze opět mohla navrátit zpět.

Primárně byli osloveni žáci osmých a devátých ročníků. Jejich zájem byl však tak enormní, že o doplňování nemohlo být vůbec uvažováno, ba bohužel někteří museli být odmítáni. Inu, počet jsme švýcarskou stranou měli pevně daný. Po navázání kontaktu skrze různé výdobytky moderní doby všichni čekali na sobotu 1. dubna, kdy se konečně potkali „face to face“. A nebyl to apríl! Následovalo čtyřdenní poznávání běžného českého života, našich tradic či zajímavých míst. A že toho bylo v nabídce mnoho! Naši švýcarští kamarádi se podívali nejen do Prahy, ale procházeli se i malebnými ulicemi Tábora, Českého Krumlova, vyjeli si na Kleť či si nechali zamotat hlavu v zrcadlovém bludišti. Se zaujetím se zúčastnili i pondělní výuky na našich školách, při níž se navzájem ještě více poznávali. Velký dojem ve švýcarských dětech vzbudila také školní jídelna, pro nás tak banální záležitost, ale pro Švýcary něco nového, neznámého. Zkrátka o zážitky nouze skutečně nebyla!

Avšak vše hezké jednou končí. I naše společné chvíle uplynuly jako voda a za dveřmi byl den odjezdu. Ve čtvrtek 6. dubna jsme vypravili naše přátele k autobusu a vyslali je na 12hodinovou cestu do svých domovů pod malebné vrcholky alpských velikánů. Již nyní se však těšíme na začátek června, kdy i my budeme moct navštívit jejich multilingvální svět!