Večer s Andersenem v 8.B

Dne 8.4.2022 si 8.B uspořádala ve své třídě večer věnovaný podpoře dětského čtenářství.

Tato událost je spojena s výročím narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Připomněli jsme si jeho pohádku Císařovy nové šaty netradičním oděvem, v němž jsme celý večer strávili.

Každý si přinesl dvě knížky – jedna byla spojena s připomínanými autory a zároveň s nějakým příběhem – objevila se zde například knížka s věnováním od prarodičů. Z druhé knížky, již každý právě čte, nás zajímala její hlavní postava, jak žije, zda chodí do školy atp. Pobývali jsme ve společnosti nejen našich vrstevníků, ale i postav s fantasy příběhů.

Účastníci si vylosovali jednoho z autorů, kterým byl letošní ročník věnován, a připravili s ním fiktivní rozhovor. Navštívili nás Jan Ámos Komenský, Jiří Trnka, Josef Lada a Jaroslav Foglar a my se dověděli řadu zajímavostí z jejich života.

Před 430 lety se narodil Jan Ámos Komenský, tvůrce knihy Orbis pictus, a toto dílo připomnělo tvoření živých obrazů.

Před 115 lety se narodil český spisovatel Jaroslav Foglar, který v knížce Hoši od Bobří řeky představuje „bobříky“, což jsou úkoly testující různé schopnosti– lovili jsme bobříka mrštnosti a míření, dokonce i netradiční bobříky, např. bobříka poměrů. Bobříka hmatu jsme sice ulovit nestačili, ale chytit ještě jednoho bobříky jsme zvládli. Setmělá budova školy připravila totiž tajemnou kulisu lovení bobříka odvahy, čímž jsme naše letošní setkání uzavřeli.

V uplynulých dvou letech se tento večer konat nemohl kvůli pandemii a díky tomu jsme si letos uvědomili, že všední věci se najednou staly věcmi vzácnými tak, jak o tom mluví motto letošního večera:

Celý svět je plný zázraků, na které jsme si však tak zvykli, že je nazýváme všedními věcmi“ … řekl Hans Christian Andersen