Putování po Česku

Tak už máme zase konec měsíce a s ním další celodružinovou akci. Tentokrát to bylo Putování po Česku a to 27. 5. 2022. Hra se odehrávala na hřišti a v zahradě školy. Připravili ji pro nás žáci z 9. B a 9. C pod taktovkou paní učitelky Petry Kukačkové. V 13,00 hodin nám přišla popřát hezký den paní ředitelka Zdeňka Helmová a pomyslně nám akci odstartovala. Před 15,00 hodinou dostávala vítězná družstva své odměny a hra se chýlila ke svému konci.

Hned na úvod je potřeba napsat, že se nám s našimi deváťáky a paní učitelkou skvěle spolupracovalo a že hra byla perfektně připravená, zaujala i nás dospělé a děti se moc dobře bavily! Prostor hřiště a sadu se proměnil v Čechy, Moravu a Slezko. Val, který máme na zahradě, tvořil pomyslnou hranici mezi Moravou a Čechami. Děti byly rozděleny do družstev. Ale pozor! Na přání organizátorů, to byla družstva smíšená, náhodně rozlosovaná. Tak, aby každý tým měl zástupce napříč ročníky a děti tak mohly své síly a zkušenosti spojit a uplatnit, případně si je i předat. Prostě, aby byl „boj“ vyrovnaný a spravedlivý. Napjatě jsme čekali, co děti na to. Rády si hrají v družstvech, ale se svými oblíbenými kamarády a v pátek se mohly ocitnout v týmu, kde neměly svého bližšího přítele. Tak i s tímhle, se „popraly“ skvěle! Nikomu to nevadilo a bylo vidět, že to nebrání ve hře a ani v nadšení dětí.  Naopak, seznámení a spolupráce může přinést nová kamarádství. Družstva putovala po naší republice pěšky, se zastávkou v českých, moravských a slezských městech. A tak si děti mohly zarybařit v Třeboni, v Praze hádaly hádanky, v Plzni si zahrály fotbal a v Ostravě se pracovalo. Bažinu překonávaly na Kvildě a v Brně luštily místní nářečí. Znojmo a Olomouc byly ve znamení ochutnávek bylinek, koření a dalších pochutin. Město Zlín versus Sezimovo Ústí nesly tradici Tomáše Bati a házelo se zde holinou, Tábor byl ryze husitský a srážely se plechovky. Úkolem dětí bylo projít všechna zmíněná města a plnit zadané úkoly. Jako bonus bylo i to, že se dozvěděly informace o těchto místech. Nejen tedy příprava a organizace her byla na starších spolužácích, ale i seznámení dětí se zajímavostmi, historií či přírodou jimi zvolených měst . A zvládli to bravurně, citlivě a zajímavě vzhledem k věku žáků z 1. stupně.

Myslím si, že můžeme napsat, že se nebavili jen družinové děti, ale i organizátoři a paní vychovatelky. Akce byla opravdu skvělá a my za ni moc děkujeme! Příjemné na ni bylo i závěrečné zhodnocení a dobrůtka nejen pro týmy, které posbíraly na soutěžní kartě nejvíce bodů.

Našim deváťákům přejeme, aby stejně jako páteční hra se jim dařilo i v dalším životě a hlavně v nových školách, kam v září nastoupí…

V červnu na nás čeká vítání prázdnin a tradiční rozloučení se školou na Zahradní slavnosti a to 22. 6. Součástí je i piknik a proto prosíme šikovné maminky o pomoc s přípravou občerstvení…

Vychovatelky ŠD

Škola

ZÁKLADNÍ ŠKOLA SEZIMOVO ÚSTÍ, ŠKOLNÍ NÁMĚSTÍ 628, OKRES TÁBOR
Školní náměstí 628, 391 02 Sezimovo Ústí

IČO: 00582620
Bankovní spojení: 0704047309/0800
Datová schránka: 6nwmsbs

Tel.: 381 275 188
e-mail: info@zs2su.cz