Muzikál Krysař

Učení zážitkem aneb jedeme s „novou“ školou do Prahy na muzikál!

V sobotu 11. listopadu došlo k dvěma důležitým událostem. Za prvé přijel Martin na bílém koni, i když pouze na našich krásných horách, druhou událostí byl dlouho očekávaný zájezd do Prahy na muzikál Krysař Daniela Landy do divadla Kalich.

Vzhledem k tomu, že deváté ročníky mají v osnovách českého jazyka literaturu 20. století, zamysleli jsme se nad tím, jak dětem podat knihy této doby co nejpoutavěji, abychom se vyhnuli tak diskutovanému „drilu“ ve školství, a namotivovali děti k četbě. A vznikl třítýdenní projekt Krysař. Děti poznaly celou knihu prostřednictvím čtenářských dílen, různých forem práce s textem v kombinaci s formami kritického myšlení, zažívaly si knihu bez povinné četby a internetu, přitom v hodinách intenzivně pracovaly. Přidanou hodnotou a odměnou za jejich práci v hodinách byl zájezd do Prahy na muzikál Krysař, který po celé století inspiruje spousty umělců k další tvorbě. Rockový muzikál na motivy knihy Viktora Dyka nadchl nejen naše deváťáky, ale i jejich rodiče, kteří projevili při organizaci této akce obrovský zájem o to se akce také zúčastnit. Šedesátimístný autobus byl zaplněn do posledního místečka. Odjížděli jsme od školy po obědě, užili jsme si předvánoční Prahu a večer jsme završili náš společný den úžasným představením. Několikaminutové standing ovation a opakované přídavky byly pro děti i nás dospělé naprosto dechberoucí!

V české i světové literatuře nalezneme spousty knížek, které byly zhudebněné. Proto jsme přesvědčeni, že taková akce nebyla poslední.